Technika

První krůčky

Breberky - modern
</div>
<p><!--[if gte mso 9]><xml>
 <o:OfficeDocumentSettings>
 <o:AllowPNG/>
 </o:OfficeDocumentSettings>
</xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml>
 <w:WordDocument>
 <w:View>Normal</w:View>
 <w:Zoom>0</w:Zoom>
 <w:TrackMoves/>
 <w:TrackFormatting/>
 <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone>
 <w:PunctuationKerning/>
 <w:ValidateAgainstSchemas/>
 <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid>
 <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent>
 <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText>
 <w:DoNotPromoteQF/>
 <w:LidThemeOther>CS</w:LidThemeOther>
 <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian>
 <w:LidThemeComplexScript>X-NONE</w:LidThemeComplexScript>
 <w:Compatibility>
  <w:BreakWrappedTables/>
  <w:SnapToGridInCell/>
  <w:WrapTextWithPunct/>
  <w:UseAsianBreakRules/>
  <w:DontGrowAutofit/>
  <w:SplitPgBreakAndParaMark/>
  <w:EnableOpenTypeKerning/>
  <w:DontFlipMirrorIndents/>
  <w:OverrideTableStyleHps/>
 </w:Compatibility>
 <m:mathPr>
  <m:mathFont m:val=

Vědci a inženýři z technické a vývojářské společnosti v Bostonu jsou jedni z předních „tvůrců“ světa budoucího. Můžou za to hlavně jejich nejnovější výtvory, a že jich není málo a jejich využití není jenom pro videa, to vůbec není tajemstvím.

 

Od toho nejmenšího

Jejich nejmenší robot, Spotmini, připomínající čtyřnohé zvíře, je dle jejich slov určen pro domácnosti a kanceláře. Na jedno nabití vydrží až hodinu a půl, záleže, na čem bude zrovna pracovat. Váží okolo 30 kilo, spolu s pátou robotickou končetinou, která je schopna přenášet i těžší předměty. Robot patří mezi nejtišší ze všech ostatních prototypů. Zdali se jednou v kanceláři setkáme s takovýmito „messengery“, to je otázka.

robotická ruka

Atlas, co drží svět

Jejich snad nejúspěšnější výtvor, stejnojmenný Atlas, je snad nejvíce podobný těm robotům, které známe z nejrůznějších sci-fi filmů. Dvě ruce, dvě nohy, sice bez hlavy, zato pořádný silák. Určen pro práci ve skladech a zkrátka všude, kde je třeba robotického pomocníka, dokáže unést až 11 kilo, což na začátek není vůbec málo. Robot nedokáže však jenom chodit, je vybaven několika senzory a kamerami ve všech úhlech, dokáže přeskakovat překážky, zvednout se, pokud přepadne z jakékoliv pozice a sám dokáže například backflip, tedy vyskočit s otočkou o 360 stupňů, což nedokáží ani mnozí lidé. Neuvěřitelně obratný a stabilní na jakémkoliv terénu. Můžeme si jenom představovat, jestli ve skladištích a různých továrních halách budou v budoucnu pracovat pouze tito roboti.

roboti v pózách

K jejich dalším úspěchům, kromě těch menších, patří například prototyp čtyřnohého „nosiše“ LS3, který dokáže přes náročný kamenitý i hornatý terén přenést až 181 kilo a je poháněn plynem a naftou. Sice hlučnější, ale určitě spolehlivý „šerpa“ možná brzo nahradí velbloudy v poušti a žádný zkušený cestovatel bez něj neopustí dům.

 

Budoucnost je jistě rozmanitá a přinese mnohé, co si lidé před padesáti lety nedovedli ani představit. Je jenom na nás, jak se s tím popereme.

První krůčky
Ohodnoťte příspěvek

</div>

<div class=